Let op! Internet Explorer wordt niet meer ondersteund. Hierdoor kan de website mogelijk niet goed functioneren, gebruik een alternatieve browser om optimaal gebruik te maken van deze website. Klik hier om een alternatieve browser te downloaden.

BTG biedt een netwerk voor uitwisseling van kennis en ervaring over Telecommunicatie en ICT. De branchevereniging focust via expertgroepen, round tables en business events op de volgende thema’s:

Terug naar nieuws

Nieuwe koers voor digitale soevereiniteit: BTG steunt Kamerbesluiten over EU-cloud

20 mrt 2025

Deze week heeft de Tweede Kamer een reeks moties aangenomen die een belangrijke koerswijziging markeren op het gebied van cloudgebruik door de overheid. Het kabinet is opgedragen om onnodige migraties naar Amerikaanse techgiganten te stoppen en actief in te zetten op Europese alternatieven. Dit besluit sluit naadloos aan bij de visie van BTG op digitale soevereiniteit en duurzame digitalisering.

 

BTG-voorzitter Petra Claessen ziet in deze Kamerbesluiten een bevestiging van de noodzaak om strategische autonomie op digitaal vlak te waarborgen: “De afhankelijkheid van Amerikaanse hyperscalers voor vitale ICT-diensten en brengt risico’s met zich mee. Dit gaat niet alleen over data-opslag, maar over de complete keten van digitale dienstverlening. Het is tijd dat Nederland en Europa investeren in een eigen, robuust cloud-ecosysteem, zodat we niet afhankelijk zijn van geopolitieke en commerciële belangen van derden.”

 

Publiek-private samenwerking cruciaal

 

Claessen benadrukt dat een succesvolle transitie naar Europese cloudoplossingen alleen mogelijk is met een sterke samenwerking tussen overheid en marktpartijen. “De roep om Europese alternatieven is terecht, maar een overstap is niet eenvoudig. Overheidsdiensten gebruiken duizenden SaaS-oplossingen die niet zomaar te vervangen zijn. We moeten inzetten op een gestructureerde en gefaseerde aanpak, waarin Nederlandse en Europese leveranciers de kans krijgen om volwaardige alternatieven te ontwikkelen en te schalen.” 

 

BTG zet zich als brancheorganisatie actief in voor de versterking van het Europese technologische ecosysteem. Door samenwerkingen binnen initiatieven zoals de Green Innovation Hub en het Future Network Services-programma levert BTG een bijdrage aan de ontwikkeling van duurzame en veilige digitale infrastructuren.

 

Digitale autonomie als speerpunt

 

De Kamer heeft met haar moties een duidelijke boodschap afgegeven: Nederland mag niet blindelings vertrouwen op niet-Europese technologieën. Claessen ziet dit als een kans voor de Nederlandse techsector: “We hebben de kennis, de innovatiekracht en de infrastructuur om een eigen cloudstrategie te ontwikkelen. Dit is hét moment om als Nederland en Europa gezamenlijk te investeren in digitale autonomie. BTG blijft zich inzetten om de brug te slaan tussen overheid, markt en kennisinstellingen om deze transitie in goede banen te leiden.”

Gerelateerd nieuws