Toezicht op artikel 4 van de EU AI Act start per 2 augustus 2026
28 jul 2026Sinds 2 februari 2025 verplicht artikel 4 van de Europese AI-verordening organisaties die AI inzetten om te zorgen voor voldoende kennis en begrip bij medewerkers...
Tijdens de derde editie van de NL Tech Week 2025 sprak Danny Frietman met Victor Viveen, directeur IT bij Wageningen University & Research (WUR). In het hart van de campus, tussen de hightech kasinstallaties en onderzoeksfaciliteiten van het Netherlands Plant Eco Phenotyping Center (NPEC), ging het gesprek over de digitale transformatie van een universiteit die wereldwijd vooroploopt in agrofood-onderzoek. Centrale thema’s: Sustainability, Security & Sovereignty.
“Technologie is nooit een doel op zich. Het gaat erom hoe we tech inzetten voor maatschappelijke vraagstukken — van klimaat tot voedselvoorziening. Dáár ligt onze verantwoordelijkheid.”
— Victor Viveen, Directeur IT WUR
Voor Viveen, die vijftien jaar bij de politie werkte voordat hij naar Wageningen kwam, is de ontwikkeling van IT binnen organisaties een herkenbaar proces. “Bij de politie maakten we de omslag van IT als ondersteunende dienst naar IT als integraal onderdeel van het primaire proces. Diezelfde transitie zie ik nu bij WUR: digitalisering raakt álles wat we doen – van onderzoek tot onderwijs.”
Tegelijkertijd is de universiteit, erkent hij, een complexe organisatie. “Universiteiten lopen voorop in kennis, maar soms achter in gezamenlijke digitale infrastructuur. De kracht van autonomie zit diep in het DNA van de wetenschap, maar juist daardoor is het lastig om overkoepelende digitale keuzes te maken.”
Als kwartiermaker digitale governance werkt Viveen aan een nieuwe inrichting van de digitale organisatie van WUR. “We willen beleid en uitvoering dichter bij elkaar brengen. Dat vraagt om heldere governance, maar met behoud van academische vrijheid. Een universiteit is geen bank; de kracht zit in die diversiteit.”
Tegelijkertijd kijkt WUR verder dan de eigen campus: “We staan voor enorme uitdagingen – data-autonomie, cybersecurity, energieverbruik, duurzaamheid. Dat kunnen we niet individueel oplossen. Daarom zoeken we actief samenwerking met andere universiteiten en partners binnen Nederland. We moeten meer collectief organiseren.”
De missie van WUR – to explore the potential of nature to improve the quality of life – vormt voor Viveen een dagelijkse inspiratiebron. “Het is een ambitieuze missie. We doen onderzoek naar klimaat, biodiversiteit en voedselproductie, maar ook naar de dilemma’s die daarbij horen. We willen bijdragen aan een betere wereld, maar dat vergt keuzes, samenwerking en vooral visie.”
Aan het einde van het gesprek blikt Viveen vooruit. “De maatschappij verandert door technologie – vaak onbewust. Kijk naar social media of AI. Maar laten we ons richten op de positieve kant: hoe technologie kan helpen bij de vraagstukken van onze tijd. Duurzaamheid, veiligheid en digitale soevereiniteit zijn daarbij onlosmakelijk met elkaar verbonden.”
“Gebruik technologie om maatschappelijke uitdagingen op te lossen, niet om de samenleving te laten vormen door technologie. Dáár zit de essentie van ‘Connecting Tech to Society’.”